Haber

BM, Karadeniz Tahıl Girişimi’ni desteklemek için müzakerelere devam edecek

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 22 Temmuz (Xinhua) — Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin İnsani İşler ve Acil Yardım Koordinatörü Yardımcısı Martin Griffiths (ön planda), New York’taki BM Genel Merkezinde Güvenlik Konseyi’ne brifing veriyor, 21 Temmuz 2023.

Griffiths Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna’dan gelen gıda ve gübrenin küresel pazarlara ulaşmasını sağlamak için BM’nin Karadeniz Tahıl Girişimi’nde yer alan tüm taraflarla yakınlaşmaya devam edeceğini söyledi.

Griffiths, “Bu konuda başarıya ulaşmak için konsolide uluslararası destek şart” ifadelerini kullandı.

Griffiths, Güvenlik Konseyi toplantısında Ukrayna ve Rusya’nın gıda ve gübre ihracatının küresel gıda güvenliği açısından kritik öneme sahip olmaya devam ettiğini kaydetti.

Temmuz 2022’de Rusya ve Ukrayna, İstanbul’da Türkiye ve BM ile Karadeniz Tahıl Girişimi’ni imzaladığında, Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanları aracılığıyla tahıl ve diğer tarım ürünlerini ihraç etmesi mümkün hale geldi.

17 Temmuz 2023’te anlaşmaya katılımını askıya alan Moskova, anlaşmaların Rusya’ya yönelik kısmı yerine getirilir getirilmez mutabakata geri döneceğini söyledi. (Fotoğraf: Manuel Elias/BM Fotoğrafı/Xinhua aracılığıyla dağıtım)

osmaneli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu