Haber

ABD Başkanı Joe Biden’ı üzecek anket: Donald Trump geri dönebilir

ensonhaber.com

Yayınlanan yeni bir Washington Post/ABC News anketi, ABD Başkanı Joe Biden’ı hayal kırıklığına uğratmış görünüyor.

Anket, Biden’ın Amerikalıların üçte birinden biraz fazlasının onayını alırken, 2020’deki rakibi eski ABD Başkanı Donald Trump’ın da 7 puan gerisinde olduğunu gösteriyor.

Başkanlığının ilk iki yılındaki yasama başarılarının yanı sıra partisinin geçen sonbaharda 2022 ara seçimlerinde güçlü bir performans göstermesinin ardından ikinci dönem için mücadele eden ve Cumhuriyetçilerin iktidara gelmesine engel olan Joe Biden için bu vahim tablo. Kongre’nin üst meclisini devralmak.

Biden, Beyaz Saray personelinin aylarca aday olacağı konusunda ısrar etmesi ve Demokratların birçoğunun aynı dönemde başka bir adayı tercih edeceğini gösteren kamuoyu yoklamalarının ardından Nisan ayı sonunda adaylığını resmen açıkladı.

Onay oranı 2 ayda 6 puan düştü

Yeni ankette Joe Biden’ın onay oranı yüzde 36 olarak gerçekleşti.

ABD Lideri, 2024 için varsayımsal bir genel seçim yarışmasında 38 puana karşı Trump’ın 44 puan gerisinde kalırken, birçok kararsız Amerikalı da var.

Biden aynı zamanda başka bir varsayımsal maçta Florida Valisi Ron DeSantis’in yüzde 37 ila yüzde 42 gerisinde kaldı.

Ruh sağlığı sorunları var

Washington Post/ABC News anketinde onay oranı iki ayda 6 puan düşen Joe Biden’ın akıl sağlığından endişe duyan Amerikalıların sayısı her zamankinden daha endişe verici.

Bunun Cumhuriyetçi Parti’nin 2024’teki ana saldırı noktası olması beklenirken, yanıt verenlerin yalnızca yüzde 32’si Biden’ın işini yapacak zihinsel kapasiteye sahip olduğuna inanıyor.

Ankette de belirtildiği gibi Amerikalıların yüzde 51’i Joe Biden’ın 2020 adaylığına bu güveni taşıyor.

gomecajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu