Teknoloji

Papağanlar Görüntülü Görüşmelerle Sosyalleşiyor

Özel bir ilginiz olmasa bile sosyal medyada bulmaca çözen, dans eden veya sohbet eden papağan görüntülerini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu sevimli hayvanların davranışlarının kaynağı, karmaşık sosyal yapılarve 5-6 yaşındaki bir çocuğa eşdeğer sayılabilecek hafıza becerileri.

Ancak evlerde kafeslere kapatılan pek çok papağan, yüksek sosyal zekalarına rağmen yalnızlığa mahkûmdur. Ayrıca uzmanlar, pek çok evcil papağanın karşı karşıya geldiklerinde belirli hastalıklara yakalanma riskinin olduğunu söylüyor… Bu konuda yapılan yeni bir çalışma, ilginç bir analiz yöntemi öneriyor; görüntülü arama…

İki papağan manzaralı sohbetlerle dostluk kurarak sohbet ediyor;

Araştırma 18 evcil papağan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Papağanlara zil çalması öğretilir. Zili her çaldıklarında tabletlerinde veya telefonlarında başka papağanların resimleri beliriyordu. ve seçme şansı verilir. Ardından seçtikleri papağanla görüntülü görüşme yapmaya başladılar.

Araştırma grubu, doğal görüşmeler sırasında saldırgan davranışlar ve olumsuz bir tutum olabileceğini tahmin etti. Ama tam tersine, papağanlar Birlikte dans etmeye ve şarkı söylemeye başladılar.

Üç aylık çalışma boyunca 18 papağan toplam 147 arama yaptı. Bu aramalardan elde edilen sonuçlar papağanların yüksek oranda olumlu sonuç verdiğini, aramaların yüksek motivasyon ve kararlılık gösteren davranışlarla gerçekleştirildiğini ve papağanların birbirlerinden yeni şeyler öğrendiklerini ve ‘ canlandıklarını ve daha mutlu olduklarını‘ ortaya çıkardı.

Üstelik araştırma tamamlandıktan sonra bazı papağanlar arkadaşlarını aramak istemeye devam etti. Ancak araştırmacılar teknolojiyi kullanan papağanlarSağlıklarına olumsuz bir etkisinin olup olmayacağının da araştırılması gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu