Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 85,22 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 85,22 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 86 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 85,83 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi saat 09:20’ye göre yüzde 0,71 azalarak 85,22 dolar oldu. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 79,12 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların gerilemesinde dünyanın en büyük petrol tüketicileri olan ABD ve Çin’deki petrol talebi görünümüne ilişkin belirsizlikler etkili olmuştur.

Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin’in bu yıl beklenenden daha düşük bir büyüme oranı hedeflemesi, ülkedeki talepteki toparlanmaya ilişkin piyasalarda alarmlara yol açtı.

Çin Başbakanı Li Kiqiang, dün Pekin’de düzenlenen Çin Ulusal Halk Kongresi’nin yıllık genel kurulunda 2023 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın “yüzde 5 civarında” artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Hükümet, 2022’de “yüzde 5,5 civarında” büyüme hedefini tutturamadı ve yıllık büyüme yüzde 3’te kaldı.

Uzmanlar, Çin’de bu hafta açıklanacak enflasyon ve ticaret verilerinin ülkenin ekonomik görünümü hakkında daha fazla ipucu vermesinin beklendiğini belirtirken, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta Senato’da yaptığı sunumda yaptığı açıklama piyasaların yönünü etkiler. kaydedildi.

Teknik olarak Brent petrolün 85,36-85,66 dolar aralığının direnç, 85,06-84,76 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak görülebileceği vurgulanıyor.

ceyhanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu